Zaprawa wapienna: trwały materiał budowlany na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Zaprawa wapienna jest jednym z najbardziej trwałych materiałów budowlanych wszech czasów – wystarczy spojrzeć na wciąż stojące starożytne zabytkowe konstrukcje wykonane z wapna, takie jak Wielki Mur Chiński i Koloseum.

Chociaż cement zdominował branżę budowlaną od momentu wprowadzenia cementu portlandzkiego w XIX wieku, zaprawa wapienna przeżywa obecnie odrodzenie popularności ze względu na swoje przyjazne dla środowiska właściwości. Cement był głównie używany do skrócenia czasu budowy, ale materiał ten ma pewne wady w porównaniu z zaprawą wapienną. Jedną z różnic jest to, że kiedy budynki są budowane z miększych cegieł, to w przypadku drobnych ruchów konstrukcji zaprawa powinna pęknąć, a nie mur. W przypadku cementu może pęknąć mur, ale przy zaprawie wapiennej pęknie zaprawa.

W tym blogu omówimy zalety zaprawy wapiennej, jak mieszać materiał i najlepsze praktyki stosowania go w murarstwie.

Różnica między zaprawą wapienną, tynkiem wapiennym a wyprawą wapienną. 

Najpierw przyjrzyjmy się różnicom między trzema rodzajami materiałów wapiennych:

Zaprawa wapienna

Zaprawa wapienna jest używana do fugowania, ponownego fugowania starych zapraw wapiennych oraz ogólnego budowania z cegły i kamienia. Istnieją 3 rodzaje wapna używane do wytwarzania zapraw: wapno hydratyzowane, wapno hydrauliczne i ciasto wapienne. Każdy rodzaj ma swoje właściwości, które krótko omówimy.

 

Tynk wapienny

Tynki wapienne są stosowane we wnętrzach budynków, takich jak ściany i sufity. Nakłada się je w trzech warstwach, a czasami do pierwszej warstwy dodawane są włókna, takie jak końskie włosie, aby zwiększyć wytrzymałość na rozciąganie i zmniejszyć ryzyko pękania. Tynki wapienne są często wykonane z ciasta wapiennego (patrz definicja poniżej). Tynki wapienne i wyprawy wapienne są często używane w podobny sposób, ale różnica polega na tym, że tynk wapienny jest stosowany wewnątrz domu, a wyprawy wapienne na zewnątrz budynku.

 

Wyprawy wapienne

Wyprawy wapienne są podobne do tynków wapiennych – często są to nawet dokładnie te same materiały, tylko nieco grubsze – ale stosowane są na zewnątrz budynków, aby chronić je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wyprawy wapienne są często wykonane z ciasta wapiennego (patrz definicja poniżej). Im bardziej chropowate wykończenie wyprawy wapiennej, tym lepiej budynek będzie chroniony przed warunkami atmosferycznymi.

 

Wapno hydrauliczne

Wapno hydrauliczne wiąże pod wodą i jest produkowane z określonych rodzajów wapienia. Sprzedawane jako wapno hydratyzowane, początkowo wiąże po dodaniu wody, a następnie stopniowo twardnieje, absorbując dwutlenek węgla. Wapna hydrauliczne o wyższej klasie twardnieją szybciej i są bardziej wytrzymałe, ale mają mniejszą przepuszczalność powietrza i elastyczność.

 

Wapno hydratyzowane

Wapno hydratyzowane powstaje przez dodanie kontrolowanej ilości wody do wapna palonego, co zwiększa jego stabilność i bezpieczeństwo w użyciu. Proces ten może być stosowany zarówno do wapna hydraulicznego, jak i niehydraulicznego.

 

Ciasto wapienne

Ciasto wapienne może być wytwarzane zarówno z wapna hydraulicznego, jak i niehydraulicznego poprzez dodanie nadmiaru wody do wapna palonego. Wapno hydrauliczne w postaci ciasta szybko wiąże pod wodą, podczas gdy ciasto z wapna niehydraulicznego pozostaje plastyczne i poprawia swoje właściwości z czasem, co sprawia, że jest bardziej praktyczne w niektórych zastosowaniach.

 

Który z powyższych rodzajów wapna powinieneś użyć?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale oto kilka szybkich wskazówek:

  1. Zaprawa wapienna powinna być bardziej miękka i nieco bardziej porowata niż materiał budowlany użyty do głównej konstrukcji.

 

  1. Im bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych jest zaprawa wapienna lub wyprawa wapienna, tym większa potrzeba szybkiego wiązania i większej trwałości.
  2. Im mniej hydrauliczne jest wapno, tym bardziej elastyczny będzie budynek i będzie miał większą zdolność do ruchu – co jest korzystne np. dla konstrukcji drewnianych.

 

 

Zalety budowania z użyciem zaprawy wapiennej.

 

Ze względu na swoją porowatą strukturę, wapno jest wysoce przepuszczalne dla powietrza. Oznacza to, że zapobiega gromadzeniu się wilgoci, ponieważ woda może swobodnie odparowywać, co z kolei zapobiega tworzeniu się wilgoci lub pleśni. W porównaniu z tym, woda może zostać uwięziona w cemencie, co prowadzi do wilgoci i problemów strukturalnych, które często są bardzo kosztowne do naprawienia.

 

Zaprawa wapienna jest również elastyczna, co oznacza, że będzie się rozszerzać lub kurczyć przy zmianach temperatury, nie pękając. Dlatego nie ma potrzeby stosowania szczelin dylatacyjnych podczas budowy z użyciem zaprawy wapiennej, co obniża koszty.

 

Jest to gładki i łatwy do obróbki materiał, który łatwo się formuje, a także ma naturalny wygląd i może być dopasowany do koloru istniejącego budynku, gdy jest stosowany w pracach renowacyjnych.

 

Ekologiczne właściwości zaprawy wapiennej.

 

Wapień, surowiec do produkcji produktów wapiennych, jest wypalany w znacznie niższej temperaturze niż cement – 900 stopni w porównaniu do 1300 stopni, co powoduje znacznie mniejsze zużycie energii. W procesie produkcji wapno ponownie absorbuje część CO2, który jest magazynowany w materiale przez cały jego cykl życia.

 

Jako naturalny materiał, wapno nie wydziela niebezpiecznych ani toksycznych substancji chemicznych, dzięki czemu jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Wapno może być również produkowane lokalnie na małą skalę, co redukuje emisje związane z transportem, i może być łączone z innymi ekologicznymi materiałami, takimi jak konopie lub słoma. Na koniec, podczas gdy cement trafia na wysypisko, mur wykonany z wapna może zostać rozebrany i ponownie wykorzystany pod koniec swojego cyklu życia.

Mieszanie zaprawy wapiennej.

 

Zaprawa wapienna jest zazwyczaj mieszana w mieszalniku o wymuszonym działaniu lub możesz użyć mieszalnika elektrycznego. Proporcja mieszanki zaprawy wapiennej to 1 część wapna na 3 części piasku (dla tynków wapiennych i wypraw wapiennych mieszanka powinna wynosić 1 część wapna na 2,5 części i należy używać ostrego, płukanego piasku). Procedura nakładania tynków i wypraw jest nieco inna, ponieważ liczba warstw (zwykle do 3 warstw) zapewni chropowatość końcowej warstwy. Proporcje powinny być dokładnie mierzone w skrzynce pomiarowej lub wiadrze, aby zapewnić dokładność ilości.

 

Weź więc swój mieszalnik o wymuszonym działaniu. Podłącz odkurzacz do SoRoTo Dust Controller (Zaprawa wapienna jest zazwyczaj mniej pyląca niż zaprawy cementowe, ponieważ zawiera mniej drobnych cząstek, ale zaleca się podjęcie środków ostrożności w celu zminimalizowania pyłu, aby poprawić jakość powietrza i bezpieczeństwo).

 

Postępuj według tych kroków, aby wymieszać zaprawę wapienną:

  1. Dodaj 1 część piasku do mieszalnika o wymuszonym działaniu.
  2. Dodaj 1 część wapna.
  3. Następnie dodaj pozostałe 2 części piasku.
  4. „Na sucho” mieszaj przez kilka minut (mieszalnik o wymuszonym działaniu wymiesza to szybciej niż mieszalnik bębnowy, więc czas będzie się różnić w zależności od typu maszyny).
  5. Dodawaj wodę stopniowo. Jeśli mieszanka wydaje się zbyt sucha, pozwól jej mieszać się jeszcze przez kilka minut (w zależności od maszyny, mieszalnik o wymuszonym działaniu potrzebuje tylko kilku minut) i wróć – możesz stwierdzić, że nie musisz dodawać dodatkowej wody. Idealna mieszanka do fugowania powinna mieć konsystencję podobną do śnieżki.
  6. Mieszaj przez dodatkowe 10-15 minut. Nieco suchego materiału może przykleić się do tylnej części mieszalnika, więc zeskrob je do przodu.

Najważniejsze podczas mieszania zaprawy wapiennej jest ostrożność, aby nie dodać zbyt dużo wody, ponieważ to osłabi materiał.

 

Podczas fugowania weź tyle, ile potrzebujesz z mieszalnika, a resztę zostaw w środku – potem wymieszaj to ponownie przez minutę, gdy do niego wrócisz. To utrzyma zaprawę wapienną świeżą i o odpowiedniej konsystencji.

 

Zaletą mieszania zaprawy wapiennej, tynków lub wypraw w mieszalniku o wymuszonym działaniu jest to, że obracające się ramiona aktywują cząsteczki wapna i zapewniają, że zaprawa jest wymieszana zgodnie z oczekiwaniami, unikając grudek wapna. W mieszalniku bębnowym siła grawitacji w połączeniu z objętością napełnienia determinuje, jak dobrze mieszanka wpada do bębna i jest mieszana.

 

Zaprawa wapienna wymaga dłuższego mieszania niż np. cement, dlatego szybsza prędkość mieszania w mieszalniku o wymuszonym działaniu jest istotnym atutem przy wyborze maszyny mieszającej. Stalowe łopatki mieszalnika SoRoTo są idealne do mieszania wapna, a ich unikalnie nachylone łopatki zapewniają szybkie i równomiernie wymieszaną mieszankę.

 

Wiadra SoRoTo H-Buckets to doskonałe uzupełnienie, które poprawia efektywność podczas pracy z końcową mieszanką wapienną.

 

Jeśli mniejsze ilości są mieszane w mieszalniku elektrycznym, upewnij się, że masz jak najlepsze mieszadło. Polecamy mieszadło z naszej serii SCREW lub nasze SA120 z serii EXPERT.

 

Budowanie z użyciem zaprawy wapiennej.

 

Najpierw zwilż powierzchnię, na którą zamierzasz nałożyć zaprawę wapienną – to zapobiegnie zbyt szybkiemu wchłanianiu wilgoci przez materiał.

Następnie nałóż zaprawę wapienną za pomocą żelazka do fugowania lub kielni. Odetnij nadmiar zaprawy, pozostawiając spoiny równe, a następnie poczekaj, aż zaprawa zwiąże – powinno to zająć kilka godzin.

Gdy zaprawa stwardnieje, wykończ powierzchnię, stemplując ją miękką szczotką, aby zagęścić spoiny i zwiększyć porowatość zaprawy.

Teraz, gdy wiesz, jak mieszać i budować za pomocą zaprawy wapiennej, dlaczego nie rozważyć zastąpienia cementu tym oddychającym i zrównoważonym materiałem? W ten sposób możesz odegrać ważną rolę w zmniejszeniu szkodliwego śladu ekologicznego branży budowlanej.

____________________________________________________________

Zastrzeżenie: Poniższy tekst na blogu zawiera wskazówki dotyczące tynku glinianego i sposobu jego mieszania przekazane przez firmę SoRoTo. Należy jednak pamiętać, że niniejsze wytyczne służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako substytut wytycznych producenta. SoRoTo zaleca, aby użytkownicy zawsze zapoznawali się z instrukcjami i wytycznymi producenta dotyczącymi konkretnego produktu w celu zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego użytkowania. SoRoTo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub obrażenia, które mogą wyniknąć z niewłaściwego użycia lub niewłaściwego zastosowania ich wytycznych.