Jeśli więc budujesz kominek lub piec, potrzebujesz materiału, który może wytrzymać wyższe temperatury bez topienia się lub rozpadania.
Niskocementowe masy ogniotrwałe są stosowane jako wykładzina do budowy i naprawy pieców i pieców. Zawierają mniej cementu niż inne materiały odlewnicze - zamiast tego zawierają ultradrobne proszki o składzie chemicznym podobnym do głównego materiału materiałów odlewniczych - i wymagają mniej wody na etapie mieszania. W rezultacie Niskocementowe masy ogniotrwałe są znacznie bardziej odporne na ciepło i ścieranie, lepiej zachowują swoją wytrzymałość i kształt oraz mają większą gęstość.
Istnieje wiele skrótów dla niskocementowych mas ogniotrwałych. Często używa się LCC (niskocementowe masy ogniotrwałe), ale także LCR (niskocementowe masy ogniotrwałe) lub LCRC (niskocementowe masy ogniotrwałe).
Praca z niskocementowymi masami ogniotrwałymi
1. Przechowywanie
Niskocementowe masy ogniotrwałe powinny być przechowywane w „wyjątkowo” suchym, niezawilgoconym miejscu (wynika to z faktu, że niskocementowe masy ogniotrwałe zawierają mniejszą ilość spoiwa cementowego w porównaniu do zwykłych cementowych mas ogniotrwałych - zmniejszona ilość cementu sprawia, że są one bardziej podatne na wilgoć, co może prowadzić do problemów z wiązaniem lub utwardzaniem).
Jeśli są przechowywane na zewnątrz, należy chronić je przed deszczem za pomocą wodoodpornego pokrowca, ale upewnić się, że zapewniona jest wystarczająca wentylacja, aby zapobiec tworzeniu się skroplin. Nie układaj więcej niż trzech palet jedna na drugiej, ponieważ może to spowodować tworzenie się grudek w workach na dole.
Sprawdź kod partii na każdym worku i użyj najpierw najstarszych materiałów - Niskocementowe masy ogniotrwałe mają zwykle okres trwałości od 3 do 6 miesięcy (tradycyjny beton ma zwykle dłuższy okres trwałości i jest mniej wrażliwy na warunki przechowywania). Właściwości i wydajność niskocementowych mas ogniotrwałych są zaprojektowane tak, aby były spójne, ale mieszanie nowego i starego worka może mieć niewielkie różnice we właściwościach (ale nie krytyczne).
2. Mieszanie Niskocementowych mas ogniotrwałych
Po pierwsze, należy sprawdzić, czy cały sprzęt do mieszania Niskocementowych mas ogniotrwałych - w tym łopaty, mieszadła i formy - jest czysty. Pozostałości innych materiałów wpłyną na czas wiązania i sprawią, że mieszanka będzie mniej urabialna.
Najlepsze warunki do mieszania Niskocementowych mas ogniotrwałych są wtedy, gdy temperatura wynosi 20-27C (ale 10-27C jest zakresem możliwym). Jeśli środowisko mieszania jest znacznie gorętsze niż zalecany zakres, może to przyspieszyć czas wiązania. Dodawanie większej ilości wody jest ryzykowne, ponieważ zawartość wody w mieszance ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanej konsystencji. Zamiast tego zaleca się stosowanie schłodzonej wody w celu obniżenia temperatury i spowolnienia czasu wiązania.
Niskocementowe masy ogniotrwałe powinny być mieszane za pomocą mieszalnika o wymuszonym (Link) działaniu w przypadku większych ilości, mniejsze ilości mogą być mieszane za pomocą łopatek mieszających, seria SoRoTo Expert Positive (Link) lub SCREW (Link) wykona to zadanie. „Standardowa” kombinacja przekładni i silnika SoRoTo w naszych mieszalnikach z wymuszonym działaniem jest idealna do mieszania niskocementowych mas ogniotrwałych, ponieważ przekładnia i silnik zostały dobrane z myślą o maksymalnym efekcie, ale przy najniższym możliwym zużyciu prądu. W połączeniu z mocnym silnikiem, ramiona mieszające SoRoTo w Mieszalnikach O Wymuszonym Działaniu również zwiększają wytrzymałość maszyn, ponieważ pełna moc jest rozprowadzana do dobrze nachylonych ramion mieszających. Wybór odpowiedniego rozmiaru betoniarki jest bardzo ważny, a ponieważ beton o niskiej konsystencji jest materiałem bardziej suchym, zaleca się większą elastyczność w zakresie wydajności poprzez wybór modelu większego niż standardowe betoniarki.
Niektórzy sugerują, aby zwilżyć mieszalnik przed wymieszaniem pierwszej partii - ma to między innymi na celu zmniejszenie emisji pyłu podczas wsypywania drobnych proszków Niskocementowych mas ogniotrwałych do mieszalnika, ale usunie to tylko minimalną ilość pyłu, zamiast tego zalecamy zainstalowanie SoRoTo Dust Controller (LINK), który usuwa do 80% pyłu. Dodaj suche materiały i minimalną ilość wody określoną w instrukcji - użyj czystej wody nadającej się do picia.
Mieszaj przez 4-5 minut. Jeśli po tym czasie produkt wydaje się zbyt suchy, dodaj niewielką ilość wody - nie przekraczając zaleceń producenta. Po znalezieniu odpowiedniego stosunku, użyj tej ilości wody od początku w następnej partii.
Mieszaj tylko tyle, ile jesteś w stanie natychmiast umieścić - im dłużej czekasz (np. +15 minut i dłużej), tym większe ryzyko, że mieszanka stwardnieje i będzie trudna do umieszczenia - dlatego upewnij się, że masz nad tym kontrolę, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi materiału.
Jeśli mieszanka ma być pobierana do wiadra, należy użyć uchwytu wiadra, aby zmniejszyć opadanie materiału - jeśli pobieranie ma odbywać się do taczki, należy wyregulować wysokość nóżek w celu idealnego dopasowania.
3. Niskocementowe masy ogniotrwałe
Niskocementowe masy ogniotrwałe wymagają wibracji o wysokiej częstotliwości. Wibrator należy uruchamiać z pełną mocą, ale nie przesadzać z wibracjami! Prawidłowa wibracja jest kluczowa podczas pracy z niskocementowymi masami ogniotrwałymi w celu osiągnięcia pożądanej wytrzymałości, gęstości i równomiernego rozprowadzenia mieszanki - a chciałbyś uniknąć takich problemów jak segregacja, problemy z powierzchnią i co najważniejsze, aby uniknąć pękania - które nadmierne wibracje tej starannie zaprojektowanej kompozycji mogą zakłócić.
Podczas układania nie należy nadmiernie obrabiać mieszanki kielnią - utrudni to wydostawanie się wilgoci, dzięki czemu mieszanka będzie mogła prawidłowo wyschnąć. Szalunek powinien być gotowy do usunięcia po (średnio) 18 godzinach.
4. Utwardzanie Niskocementowych mas ogniotrwałych
Aby zapewnić najwyższą możliwą wytrzymałość, należy pozostawić odlew na 24 godziny bez naruszania go.
Gotowy do rozpoczęcia pracy z Niskocementowymi masami ogniotrwałymi? Do dzieła!
Koniecznie sprawdź gamę Mieszalników O Wymuszonym Działaniu (Link) od SoRoTo - życzymy powodzenia w nadchodzących projektach.
____________________________________________________________
Zastrzeżenie: Poniższy tekst na blogu zawiera wskazówki dotyczące tynku glinianego i sposobu jego mieszania przekazane przez firmę SoRoTo. Należy jednak pamiętać, że niniejsze wytyczne służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako substytut wytycznych producenta. SoRoTo zaleca, aby użytkownicy zawsze zapoznawali się z instrukcjami i wytycznymi producenta dotyczącymi konkretnego produktu w celu zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego użytkowania. SoRoTo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub obrażenia, które mogą wyniknąć z niewłaściwego użycia lub niewłaściwego zastosowania ich wytycznych.