Beton konopny zyskuje coraz większą popularność w budownictwie ze względu na imponujące właściwości izolacyjne. Jest to materiał „oddychający” (przepuszczający parę wodną) oraz bardziej korzystny dla środowiska od tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak tradycyjny beton.
Zrobiony z mieszanki fragmentów łodyg konopi (paździerzy konopnych) i wapna, beton konopny jest zazwyczaj używany do wypełniania szkieletowej konstrukcji (drewnianej), aby tworzyć ściany, podłogi lub sufity. Jest również nakładany na istniejące budynki w celu termomodernizacji. Oto co powinieneś wiedzieć, aby rozpocząć swoją współpracę z tym wyjątkowym, przyjaznym dla środowiska materiałem.
Mieszanie betonu konopnego
Najlepiej mieszać beton konopny w dużym Mieszalniku o Wymuszonym Działaniu, ponieważ poziome obracanie ramion mieszających pozwala na lepsze wymieszanie betonu. Mokry beton konopny ma niską zwartość, więc nie opada całkowicie na dno mieszalnika o małej pojemności, co zmniejsza efektywność mieszania. Zalecamy nasz Mieszalnik 300-Litrowy o Wymuszonym Działaniu, ponieważ w mieszaniu betonu konopnego naprawdę liczy się rozmiar.
Objętość wyjściowa betonu konopnego w litrach jest znacznie mniejsza w porównaniu do betonu tradycyjnego. Nasz Mieszalnik 300-Litrowy o Wymuszonym Działaniu jest standardowo wyposażony w Ramiona Mieszające z Gumowymi Łopatkami i pracuje z prędkością 30 obrotów na minutę, idealnie odpowiadając potrzebom mieszania betonu konopnego.
Nie odchodź od zalecanych ilości konopi, wapna i wody, gdyż dokładne zachowanie proporcji jest kluczem do właściwego uformowania i wyschnięcia betonu konopnego. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, co do joty. Zaletą mieszalnika jest pełna widoczność mieszanki betonu konopnego - na przykład dzięki Mieszalnikowi o Wymuszonym Działaniu firmy SoRoTo.
Przy mieszaniu betonu konopnego zaleca się zamontowania (w mieszalniku) dodatkowego Dust Controller (kontrolera pyłu), ponieważ w procesie mieszania betonu konopnego powstaje dużo pyłu. Kontroler pyłu firmy SoRoTo skutecznie usuwa do 80% pyłu, jednocześnie umożliwiając pełną widoczność mieszanych materiałów.
Nie przekraczaj zaleconego czasu mieszania, określonego przez producenta - w przeciwnym razie spoiwo zacznie się sklejać w kulki. Aby sprawdzić, czy jest gotowy, weź garść betonu konopnego i delikatnie przyciśnij palcem. Powinien łatwo się rozdzielić, nie rozpadając się na kawałki oraz nie powinien być zbyt wilgotny. Gdy beton konopny jest gotowy do użytku, jak najszybciej go wykorzystaj i chroń go przed deszczem lub bezpośrednim nasłonecznieniem. H-Buckets marki SoRoTo to skuteczne dodatkowe narzędzie, które optymalizuje produktywność dzięki unikalnemu systemowi blokady, łączącemu 2 wiadra ze sobą, zapewniając wygodną (i ergonomiczną) wysokość roboczą. Dzięki wytrzymałemu materiałowi użytemu do ich produkcji, H-Buckets można wielokrotnie używać przez wiele lat.
Budowa konstrukcji z betonu konopnego
Jeśli zdecydujesz się na budowę ścian, podłogi, dachu lub sufitu swojej konstrukcji z betonu konopnego, będziesz mógł czerpać pełne korzyści z jego właściwości izolacyjnych. Warto jednak pamiętać, że choć beton konopny jest wytrzymały, nie posiada zdolności nośnych, dlatego konieczne będzie najpierw postawienie drewnianej szkieletowej konstrukcji, która będzie odpowiadać za nośność budynku i podtrzymywać ściany.
Aby chronić ściany z betonu konopnego przed wilgocią pochodzącą z deszczu lub wody gruntowej, konieczne będzie wybudowanie cokołu na ich podstawie. Warto zadbać, aby ten cokół był odpowiednio ocieplony, na przykład poprzez użycie termoizolacyjnych bloczków nośnych. W przeciwnym razie może on stanowić most termiczny wokół budynku i ograniczać zdolności betonu konopnego do utrzymania ciepła.
Nakładanie ręczne a natryskowe
Beton konopny może być nakładany ręcznie lub poprzez natryskiwanie. Jeśli budujesz duży budynek, natryskiwanie może być właściwym wyborem, ponieważ jest o wiele bardziej efektywne. Jednak, zazwyczaj preferuje się nakładanie ręczne ze względu na łatwość procesu i brak potrzeby wykorzystania skomplikowanych technologii.
Układanie betonu konopnego
Przed przystąpieniem do układania betonu konopnego konieczne będzie zastosowanie tymczasowego szalunku, który zastąpi beton konopny do momentu jego stwardnienia - można użyć sklejki, stali lub szalunku z tworzywa sztucznego. Podczas układania betonu do szalunku, upewnij się, że jest równo i równomiernie rozmieszczony, ponieważ beton konopny przyjmie jego kształt.
Układaj beton konopny warstwami o grubości od 10 do 15 centymetrów, następnie ostrożnie rozprowadź i ubij mieszankę dłonią pokrytą rękawicą. Zbyt mocne uciskanie lub użycie jakiegokolwiek narzędzia spowoduje ulotnienie się powietrza z materiału, co znacznie zmniejszy skuteczność jego termoizolacyjnych proporcji.
Umieść beton konopny w szalunku, dodając kolejne deski szalunkowe w miarę potrzeby. Kiedy natrafisz na otwór, taki jak na przykład okno, dodaj 2-3 centymetry więcej betonu konopnego niż jest to wymagane (chyba że jesteś specjalistą od tego i znasz dokładną objętość/wysokość jakiej potrzebujesz) - później, gdy materiał już wyschnie, przytnij nadmiar betonu piłą ręczną.
Jeśli pod koniec dnia, jesteś dopiero w połowie wypełniania szalunku, stopniowo zwężaj beton konopny, tworząc łagodny spadek. Następnego dnia będziesz mógł kontynuować pracę od tego miejsca, co zapobiegnie tworzeniu słabego punktu w ścianie.
Suszenie betonu konopnego
Beton konopny zazwyczaj schnie przez jeden lub dwa tygodnie. Powietrze i ciepło przyspieszą ten proces, dlatego najlepiej układać go w cieplejszych porach roku i zawsze upewniać się, że ściany nie są niczym blokowane, aby zapewnić maksymalny przepływ powietrza, wiatru i światła słonecznego. Gdy beton konopny jest już suchy, można przyciąć jego nadmiar przy oknach (chyba że, jak już o tym było wspomniane, jesteś ekspertem), a do wygładzenia betonu konopnego użyj pacy betoniarskiej.
Dodawanie wykończeń do betonu konopnego
Przed dodaniem wykończeń do betonu konopnego, upewnij się, że wszystkie ostateczne mocowania zostały wykonane/zainstalowane i że beton jest już wystarczająco suchy.
Mocowania w ścianie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub stali z powłoką cynkową, ponieważ wysoce alkaliczna mieszanka konopno-wapienna może korodować inne materiały. Przewody elektryczne mogą być prowadzone przez ścianę z betonu konopnego, jeśli zostaną umieszczone w rurze PVC lub ze stali nierdzewnej, natomiast rury PVC powinny być stosowane w przypadku przewodów wodnych i gazowych. Warto również pamiętać, że złącza powinny znajdować się na zewnątrz ścian, aby w razie potrzeby można było łatwo się do nich dostać.
Po wyschnięciu, na powierzchni ściany z betonu konopnego powinna pojawić się niewielka sucha skorupa, co można sprawdzić za pomocą miernika wilgotności (zalecamy odczyt na poziomie 25% lub niższym). Gdy tylko taka skorupa się utworzy, można przystąpić do nakładania wykończeń na mokro. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie nakładać tynków zbyt wcześnie, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń kosmetycznych. Warto pamiętać, że wszystkie farby i wykończenia stosowane na ścianie z betonu konopnego powinny być paroprzepuszczalne, aby chronić materiał.
Na co czekasz?
Jako pochłaniacz dwutlenku węgla (konopie absorbują więcej dwutlenku węgla z atmosfery niż go emitują) o doskonałych właściwościach izolacyjnych, beton konopny jest dobrym wyborem dla murarzy, którzy chcą wykorzystać moc naturalnych materiałów. Nie ma lepszego momentu na to, aby nauczyć się budować z betonu konopnego - może on odegrać ważną rolę zarówno w przyszłości budownictwa, jak i w przyszłości naszego świata.
Wyłączenie odpowiedzialności (disclaimer): W powyższym artykule blogowym zawarte są instrukcje dotyczące betonu konopnego i sposobu jego mieszania, które zostały udostępnione przez firmę SoRoTo. Jednakże, należy podkreślić, że te instrukcje mają charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako zamiennik instrukcji producenta.
SoRoTo zaleca, aby użytkownicy zawsze przestrzegali instrukcji i wytycznych producenta dotyczących konkretnego produktu, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne użytkowanie.
SoRoTo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub obrażenia wynikające z niewłaściwego użycia lub nieprawidłowego zastosowania udostępnionych instrukcji.